ARSA

Merhaba arkadaşlar. Günümüzde ve ülkemizin şartlarında arsa veya arsaların yeri geldiğinde çok önemli bir yere sahip olduğunun hepimiz farkındayız. Peki arsa nedir ? Dikkat etmemiz gereken unsurlar nelerdir ?

 

Kısa olarak tanımlarsak arsalara üzerinde yapılaşmaya izin verilmiş arazilerdir diyebiliriz. Arsalar yatırım için uygun olabileceği gibi, değerlendiğinde de ekonomik olarak bizlere çok yardımcı olabiliyor.

Arazinin arsa olabilmesi için 1/1000 uygulama imar planlarının çıkması gerekmektedir. Fakat bazen imar planları çıksa dahi “arsa” vasfının geçerli olup olmadığını incelemek durumundasınız. Bunun için imar durumunu öğrenmeniz ve sorgulamanız gerekmektedir.

İmar planları iptali” diye bir durum yaşadınız mı bilmiyorum fakat en çok görülen problemlerden bir tanesi budur. İmar planı çıktı diye hemen gidip işlemleri başlatmayın, önce bir sorgulayın ve problem olmadığının farkında olun daha sonra işlemleri başlatın. Bu durumlardan gözünüz korkmasın çünkü bu durumları öğrenmek çok zamanınızı almaz ve sizi çok fazla uğraştırmaz. Kolay bir işlemdir.

Diyelim ki sorguladınız ve bir problem gözükmüyor. Yani imar planları iptali diye bir durum yok. Bu sefer de farklı bir durum çıkıyor karşımıza.

Parselimizin imar durumu olarak uygun olması her istediğimizi yapabileceğimiz anlamını taşımıyor. Bu durumda da imar durumundaki yapılaşma şartları çok önemli bir rol oynuyor. Yani sizin imar durumunuzda yapılaşma şartlarınızdaki lejant sekmesi “K” ile gösteriliyorsa eğer siz oraya konut yapabilirsiniz anlamına geliyor. Bir akaryakıt istasyonu kurmak istiyorsan lejantı “K” olan yere kuramazsın anlamına geliyor.

Bu gibi durumlara kesinlikle dikkat ettikten sonra yatırım yapmalısınız. Arsanın bağlı olduğu ilgili belediyelerden detaylı bir şekilde bilgi alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir