DOP NEDİR ? HESABI NASIL YAPILIR ?

Arkadaşlar merhabalar. Dop nedir ? Dop kesintisi ne demektir ? Dop hesabı nasıl yapılır ? Dop hesabı yetmezse ne olur gibi soruların yanıtlarını açıklamaya çalışacağız.

Dop kısaltması düzenleme ortaklık payı diye geçmektedir. Baş harflerinin birleştirilmesiyle dop kısaltmasını almıştır.

Dop nedir = Düzenleme ortaklık payı olarak nitelendirilen, isminden de belirtildiği gibi düzenleme alanına giren imar uygulamalarında, hatta şöyle anlatırsam daha açık olacağını düşünüyorum. Bir alan, imar uygulaması adı altında düzenlemeye giriyor. Yani o alanda bir yaşam başlatmak için alanı düzenlemeye sokup, imar uygulaması yapıp insan yaşamına uygun, elverişli hale getiriliyor. Devlette burada kendine ait alanlar oluşturmak için dop diye bir uygulama kullanıyor. Oluşturulan yaşam alanında insanların ihtiyaçlarını karşılayacak park, yeşil alan, otopark, pazar yeri, karakol gibi yerler yapılıyor ki insan yaşamına daha çok elverişli olsun diye.

Kısacası devletin imar uygulaması yapıp düzenlemeye giren alanda şahıslardan eşit oranda aldığı yerleri kendi nezdinde kullanıp gene insan için elverişli hale getirip o alanın daha yaşanılası bir yer olması için yapılan bir uygulamadır.

Yeni düzenleme ile düzenleme ortaklık payı %4o oranından %45 oranına çıkartılmıştır. Yani yeni düzenlemelerde artık dop oranı %45 olarak hesaplanacaktır.

Düzenlemeye giren alanda %45’lik bir oran yetmez ise, devlet bu oranı kestikten sonra diğer keseceği oranlar için kamulaştırma yöntemine gidebilir. Genelde de bu iş böyle olur zaten.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir