ECRİMİSİL DAVASI VE SÜRESİ

Merhabalar arkadaşlar. Belki birçoğumuzun duymadığı yada ne olduğunu bilmediği ecrimisili açıklayacağız. Nedir ki bu ecrimisil ? Ecrimisil davası nasıl oluyor ? Nerelerde görülebiliyor ? Kaç yıl geçerliliği bulunuyor neye göre hesaplanıyor ?

Ecrimisil dendiğinde akla gelecek olan ilk şeyin haksız işgal, haksız kazanç olması gerekir. Ecrimisil davası da haksız işgal davası anlamına gelmektedir. Peki haksız işgal davası niye açılır ?

Sade ve anlaşılır bir örnek ile anlatmak istiyorum. Diyelim ki şahsınıza tapulu bir tarlanız var ve buraya herhangi bir şey ekip biçmiyorsunuz, ardını da aramıyorsunuz. 3 yıl sonra gelip bakıyorsunuz ki sizin tarlanıza birileri bir şeyler ekip biçiyor. Sizin rızanız dışında sizin yerinizi işgal ediyor ve oradan haksız bir kazanç sağlıyor. Bu durumda kullanan şahısa haksız işgal davası yani ecrimisil davası açabiliyorsunuz.

Ecrimisil davalarında mal sahibinin zarar veya karda olmasına bakılmaz. Veyahut kullanan şahsın hatalı olup olmadığına bakılmaksızın (çok genel anlamamanız şartıyla) yerinizi işgal edip edilmediğine bakılır. Haksız işgal süresince elde ettiği gelir miktarı ise ecrimisil davasındaki tazminat hesaplama konusunda yardımcı olur.

Ecrimisil davalarında tazminat, yerinizden kazanç sağlayan şahıstan geriye dönük olmak üzere 5 yıl üstünden hesaplama yapılır. Ecrimisil davası şahsınıza ait olan yerin bulunduğu bölgelerdeki Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir