ORMAN VASFI TESCİLİ

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Bazen evrak işlerinde yada ilgili birimlerde hiç beklenmedik problemler ile karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biri de orman vasfı oluşumudur.

NE NEDİR ? kategorisinde yazdığımız 2B Arazisi yazısı var. Burada 2B arazisinin orman vasfını yitirmiş araziler olduğunu yazmıştık. İşte burada yazan orman vasfı ile ilgili bazen problemler yaşanmaktadır. Bununla ilgili birkaç soru aldığımı hatırlıyorum.

Eğer bir yer orman vasfı ile tescilli  ise üzerinde illa ki ağaç olmasına yada orman ile ilgili bir şey olmasına gerek yoktur. O yerin toprak cinsi bile orasının orman vasfı ile sayılmasına yeterli sebeplerdendir. Bir şeyleri sorgularken detaylarıyla bir öğrenmemiz gerektiğini her zaman söylemişimdir. Birçok şey gerçekten detaylarda saklı. Araştırmadan kesinlikle bir şey yapmayın yada imzalamayın.

Vatandaş üzerinde ağaç yok dümdüz arazi diye düşünüp 2B arazilerinden birini kiralamaya gidiyor. Fakat bilmediği nokta yukarıda ayrıntısını yazdığımız gibi oranın orman vasfı içinde olması. Dolayısıyla vatandaşa bu araziyi kiralamıyorlar.

Araştırmadan, öğrenmeden kimseyle gereksiz yere tartışmaya girmeyin. Önce öğrenin, haklı olun sonra hakkınızı savunun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir