TARIM ARAZİLERİNİN İFRAZI

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Gerek sosyal medyalardan olsun gerekse yüzyüze iken çok fazla soru aldığım tarlayı bölemiyoruz ? bölme işlemini nasıl yapabiliriz ? bizim tarla hisseli ama kendi tapumuzu nasıl alabiliriz gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 4. maddesine göre tapuda cinsi tarla olarak geçen arazilerin 20 dönümden yani 20.000 metrekareden az olmamak şartıyla ifraz yapılabilir, 20 dönümden az olursa eğer ifrazı yapılamıyor.

Örnek vermek gerekirse 4 kardeşsiniz ve babanızın 40 dönüm tarlası var. Babanız öldüğünde yada mirası paylaştırmak istediğinde 4 kardeş bu 40 dönüm tarlayı bölüşeceksiniz. Tapuda 4 hissedar olarak gözükeceksiniz. Her bir hissedar olarak tapu çıkartmak istediğinizde çıkartamayacaksınız. Çünkü cinsi tarla olan taşınmaz 20 dönümden az olamaz ibaresi ile karşılaşacaksınız. Bu da size zorluk çıkartacaktır.

Kendi hissenizi satmak istediğinizde ise her bir hissedarın onay imzası gerekli olacaktır. Bu da önünüze ayrı bir zorluk olarak çıkacaktır. Hukuki olarak bu tarz olayların davaları bulunmaktadır. Eğer hissedarlardan birisi karşı çıkar ve onay imzası vermez ise o zaman İzale-i Şuyu (ortaklığın giderilmesi) davası açabilirsiniz. Bu dava türünü başka bir yazımızda paylaşacağız.

Ek olarak Kanunun dediğine göre dikili tarım arazileri 5 dönüm (5000 metrekare), örtü altı tarımı yapılan araziler ise 3 dönümden (3000 metrekare) küçük olamaz ibaresi vardır.

Çay, zeytin, fındık gibi araziler uygun görülüp izin verildikten sonra daha küçük metrekareli parseller olarak kullanılabilme olanağı vardır. Ama tabiki burada uygun mercilerden onay alınması gerekiyor. Onay alındıktan sonra gerekli işlemleri başlatmanızı tavsiye ederiz.

Sorularınız için bize iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda sorularınıza cevap verilecektir. Sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir