ZAMAN AŞIMI VE İTİRAZ

Merhaba arkadaşlar. Birçok kişinin arsa yada arazileri ile ilgili problemleri oluyor. Bu gibi konularda da genel olarak mahkemeye gidiliyor. Zaman aşımı ve itiraz ne kadar süreli geçerli oluyor. Bunların cevaplarını açıklayacağız.

 

Uygulanan uygulamalar bazen arsa veya arazilerimizde istemediğimiz türden olup bize problem çıkartabiliyor. Yapılan uygulamaların yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Bu  gibi durumlarda yapılacak olan ilk şey gidip durumu tam anlamıyla öğrenip, bilgilenip bu duruma itiraz etmek. Yani o zaman şartlarının durumuna göre dava açmak.

Fakat Kadastro Kanunun 12’nci maddesi diyor ki; yapılan kadastro bittikten sonra sonuca göre oluşturulan tutanaklar kesinleştikten sonra 10 yıl içinde dava açabilirsin. Ama sen 10 yıl gibi bir süre içinde dava açmayıp bu süreyi geçirirsen daha önceki hukuki sebeplerden yararlanamazsın ve dava hakkını kaybedersin.

Devlet sana takip etmeyip süreyi geçirirsen sorumsuzluğunun bedelini ödersin diyor. Bildiğiniz gibi kararlar kanunlar da yazan maddeler aracılığıyla veriliyor.

Genelde vatandaşlarımız babalarının, dedelerinin bu durumu umursamayıp, ilgilenmedikleri için çok problem yaşıyorlar. Bu gibi durumlardan çok soru alıyorum.

Lütfen dikkatli olalım, hakkımızı savunalım 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir