2B Arazisi Nedir ?

Merhaba arkadaşlar. Bugün 2B denen ama birçok kişinin ne olduğu hakkında bir fikri bulunmayan 2B arazileri nedir onu açıklamaya çalışacağız.

 

2B arazileri orman vasfını yitirmiş yani artık ormana ait olmayan bir daha da geri kazandırılamayan hazineye ait arazilerdir. 475000 hektarlık bir alanı kapsadığını bilmekteyiz fakat bu bilginin doğruluğundan tam olarak emin değiliz.

Ormanlık arazilerin hepsi 2B arazisi değildir tabiki. Dediğimiz gibi orman özelliğini kaybetmiş arazilerdir. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2009 yılında satış imkanı verilmiştir. İllerde defterdarlık ilçelerde ise mal müdürlükleri tarafından işlemleri yapılıyor. İşlem yaptırmak isteyen, başvuru yaptırmak isteyen vatandaşlarımız bu birimlere ilgili konuyu danışabilirler.

Anayasanın 169. ve 170. maddeleri dışında orman arazisinin satışının ormanın bağlı bulunduğu köyün vatandaşı hariç 3. kişilere satışı yasaktır.

2B arazilerinin bazı koşullarını sağlıyorsanız bu arazilere sahip olabilirsiniz. Bunlardan birkaçı 2012den daha önce araziyi kullanıyor olduğunuzu yada arazinin sahibi olduğunuzu kanıtlarsanız. (2012 dahil değil 2011 ve öncesi kullanıyor olmak) + Satın almak için mecburi olan satış bedeli yada ücretini kabul ederek.

2B arazileri için bu bilgileri öğrenmeniz yararlı olacaktır. Fakat herhangi bir probleminiz var ise bu tür konularda internetten daimi bir şey öğrenebilmek çok zordur. İlgili birime giderek veya arayak çok daha net bir bilgiye sahip olabilir. Aşağıda iletişim kısmını açık bırakıyorum eğer bir probleminiz varsa bize yazın. Elimizden geldiğince, aklımızın yettiğince size yardımcı olmaya çalışırız. Sevgilerle 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir