KADASTRO HARİCİ NEDİR ? (TESPİT DIŞI)

Merhabalar. Kadastro harici nedir ? Kadastro harici ile tespit dışı aynı şeyler midir ? Kadastro harici yada tespit dışı denildiğinde ne anlamamız gerekir bunları açıklamaya çalışacağız.

Arkadaşlar zaman zaman Türkiye bazında veyahut bölge bazında kadastro parsel yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar bazen plan üstündeki noktalar ile zemin üstündeki noktaların birbirine uymamasından, bazense planların kaybolmasından yada eski planlar üstündeki verilerin silinmesinden vs. gibi sebeplerden ötürü yenileme çalışmaları gerekli olur.

Bu gibi yenileme çalışmalarında parsellerin ölçme işlemleri yapıldıktan sonra gerekli olan veriler kaydedilir.

Bazı durumlarda, bazı bölgelerde boş, sahipsiz araziler bulunur. Yani herhangi birinin olmayan parseller bulunur. Bu parseller devletin hazinesine kayıt edilir. Bu gibi sahipsiz parsellere kadastro harici veya tespit dışı denilebilir. Halk arasında yada meslekteki insanlar arasında tapu tespit harici de denilmektedir.

Kadastro harici ile tespit dışı anlamları aslında aynı anlama çıkmaktadır. Bu gibi kadastro harici olan yerleri belirli şartları sağladıktan sonra devlet hazinesinden satın alabilir yada kiralayabilirsiniz. Hangi şartları sağladığı parselin yerine göre değişiklik gösterip, bunu başka bir yazımızda belirteceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir