MÜCAVİR ALAN NEDİR ?

Mücavir alan nedir ? Ne işe yarar ? Arazi veya arsanız mücavir alanda olunca, kalınca ne olur gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Mücavir alan imar mevzuatı olarak belediyenin kontrolü altında olan fakat belediye sınırlarının dışında kalan alanlardır. Genel olarak şehirlerin gelişimi açısından kullanılan alanlardır.

Mücavir alanın illa ki ilgili belediye sınırına bitişik olması gerekmez. Bazen farklı yerlerde olabilir. Burada asıl olan o alanın hangi belediye sorumluluğuna altında olduğudur.

Gerekli görüldüğünde imara açılıp üzerinde yapılaşmaya izin verilebilir. Tabiki bunun için gerekli onayların, izinlerin ilgili mercilerden alınması gerekiyor.

Köyler de mücavir alan sınırları içine girebilir. Bir şehrin gerekli olduğunda imar mevzuatına göre kullanabileceği, gelişim sağlayabileceği alanlardır. Mücavir alanda kalan taşınmaz problemleri için ilgili belediyeye başvurulması gerekir.

Mücavir alanın ne olduğu ile ilgili kısa bir bilgi verdik.

Aklınıza takılan bir soru olduğunda bizlere iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir