Netcad Nedir ? Nerelerde kullanılır ?

Arkadaşlar merhaba. Bugün netcad nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Netcad programı nedir, kim kullanır, ne işe yarar bu gibi konulardan bahsedeceğiz.

 

Netcad’e genel anlamda bir harita çizim programıdır diyebiliriz. Genellikle haritacıların yani harita mühendisleri ve harita teknikerlerinin kullandığı bir çizim programıdır. Netcad programı birçok uygulamada kullanılıyor. Bunlardan bazıları yol projeleri, kanal ve baraj projeleri, imar uygulamaları, kamulaştırma işlemleri, aplikasyon gibi uygulamalar.

Netcad lisanslı bir programdır. Genellikle harita büroları lisanslı netcad programı kullanmak zorundadırlar. Bildiğim kadarı ile belli aralıklarda lisanslı netcad alan yerler denetleniyor. Netcad programının oldukça modülü vardır. Bu da dediğimiz gibi birçok uygulama veya projelerde kullanılma kapasitesini arttırıyor.

Modüllerden birkaç örnek vermek gerekirse yol projeleri gibi projelerde netpro, üçgen modelleme gibi 3 boyutlu yüzeyleri yapabilen netsurf modülü gibi..

Netcad türk programcılarının yaptığı bir cad tabanlı bir türk programıdır aslında. Bazı verdiği hatalar vardır. En bilindik hatalarından bir tanesi japon alfabesiyle yazılmış bir hatadır. Fakat bu hatanın neyden kaynaklandığı yada bize neyi söylemek istediği hala tam olarak anlaşılmamaktadır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir